Płytki cementowe - Informacje, Układanie, Impregnowanie i Pielęgnacja

Płytki cementowe to idealny pomysł na unikalne i oryginalne wykończenie podłogi Twojego wnętrza. Dzięki wszechstronności i wytrzymałości, które są wynikiem hydraulicznego procesu produkcji, mogą być zastosowane we wszystkich rodzajach wnętrz, a także na balkonie i pod prysznicem (więcej informacji o kładzeniu pod prysznicem). Poniżej przedstawiamy porady odnośnie układania, impregnacji płytek, nabłyszczania, czyszczenia a także odpowiadamy na kilka pytań, które dość często padają.

1. Układanie
2. Impregnacja
3. Czyszczenie


Typ: płytki podłogowe, cementowe

Wymiary: 20x20 cm (1m2 to 25 płytek)
Grubość: 1,5 cm (grubość mieszaniny farby: 0,4 cm)
Waga: 1,5 kg (1 płytka)
Symulator ułożenia płytek
Aranżacje wnętrz z płytkami cementowymi
Kalkulator ułożenia płytek


Układanie

Po otrzymaniu płytek, należy je wyjąć z kartonów i rozłożyć na kilka dni w suchym pomieszczeniu, w którym będą kładzione. Reklamacja płytek jest możliwa przed ich położeniem, czy zaimpregnowaniem.

Montaż płytek cementowych jest niezwykle prosty. Podstawowa zasada:
powierzchnia, na której układane są płytki musi być sucha i idealnie płaska. Po odpowiednim ułożeniu podłoga uzyska niezmieniony przez wiele lat kolor i kształt. Proces układania płytek jest szalenie prosty i można podzielić go na 4 części (cały poradnik dostępny w tym miejscu):

1. Należy uprzednio przygotować suchą oraz idealnie płaską powierzchnię. Nigdy nie umieszczamy płytek na mokrym cemencie – wilgoć może spowodować
wystąpienie plam na płytkach. Płytki należy też starannie wyczyścić z kurzu i pyłu. Na tym etapie można też płytki preimpregnować, co jest opisane w dalszych paragrafach.

2. Do układania płytek należy użyć kleju na bazie cementu. Płytki układamy po kolei – bez użycia młotka i innych tego typu narzędzi celem uniknięcia uszkodzeń.

3. Należy zachować jak najmniejszy odstęp pomiędzy płytkami. W celu wypełnienia odstępów między płytkami, należy zaaplikować odrobinę płynnego cementu lun fugi. Można wykorzystać kolorowe fugi, które będą pasowały kolorem do płytek. Następnie dokładnie sprawdzamy wypoziomowanie.

4. Nadmiar płynnego cementu w szczelinach należy usunąć przy pomocy wody i ściereczki lub papieru ściernego, celem uniknięcia wystąpienia plam na płytkach. Nawilż płytki przed nałożeniem fugi. Fuga może pasować kolorem wzoru płytek (w naszym sklepie można zakupić kolorowe fugi). Po jej nałożeniu wystarczy usunąć nadmiar fugi przy użyciu wody.

Jeżeli szukasz fachowców, którzy układali takie płytki i mają doświadczenie to polecamy listę naszych polecanych fachowców.

Impregnacja

Impregnacja płytek cementowych jest konieczna. W celu właściwej ochrony i konserwacji płytek cementowych zalecamy użycie specjalnego impregnatu dostępnego w naszym sklepieZapobiega on przebarwieniom oraz wsiąkaniu wszelkich substancji płynnych. Chroni także przed ścieraniem.
Dwukrotna impregnacja podłogi skutecznie zabezpieczy płytki na wiele lat. Impregnowanie dwuwarstowe: 
1. Impregnowanie płytek przed położeniem (w celu wyczyszczenia płytek);
2. Po fugowaniu w celu ostatecznego zabezpieczenia. Proces ten można powtórzyć po kilku latach.

Sam proces impregnacji polega na nałożeniu na płytkę warstwy ochronnej w celu zabezpieczenia przed działaniem warunków atmosferycznych, wody, kurzu, tłuszczu czy też innego rodzaju plam. Płytki cementowe pokryte impregnatem są odporne na warunki atmosferyczne oraz zawilgocenia oraz użytkowanie. Gwarantuje trwałość i estetyczny wygląd. Zaleca się impregnację naszych cementowych płytek podłogowych. Impregnatu nie należy rozcieńczać z wodą, należy nakładać wałkiem, gąbką lub pędzlem, tam gdzie środek jest mocno wchłaniany (np. polerowany marmur) zabieg powtórzyć i pozostawić  działaniu ok. 24 godz. Powstające ewentualnie w trakcie pracy z nadmiaru środka  mokre plamy usuwać gąbką lub szmatką. Nie chodzić po mokrej powierzchni.

Warunkiem skutecznego zabiegu impregnacji jest sucha i czysta powierzchnia, ewentualne ogrzewanie podłogowe musi być wyłączone. Dobrze wykonany zabieg impregnacji zabezpiecza cementowe płytki podłogowe na wiele lat. Zobacz także: (Impregnacja - Poradnik.

Hiszpanńskie płytki podłogowe - symulator

 

Czyszczenie

Płytki najłatwiej czyścić zwyczajnymi środkami pielęgnacji, ale należy unikać srodków żrących. W przypadku mocniejszych zabrudzen bądź zabrudzeń trwałych można skorzystać ze specjalistycznego odplamiacza. Odplamiacze do płytek cementowych są dostępne w tym miejscu.

W przypadku wystąpienia ciężkich do usunięcia zabrudzeń oferujemy specjalny środek do radzenia sobie z tego typu plamami.

Ogrzewanie podłogowe

Płytki cementoweOgrzewanie podłogowe jak najbardziej można zainstalować pod płytkami cementowymi. Płytki cementowe (tak jak wszystkie produkty z cementu) akumulują ciepło i oddają je równomiernie przez dłuższy okres czasu. Ze względu na to, że płytki są dość grube (15 mm) płytki nagrzewają się nieco wolniej niż zwyczajne płytki, ale za to ciepło oddają dłużej. Dzięki swojej grubości, a także swoim dobrym właściwościom przewodzenia ciepła na podłodze nie ma gorących bądź zimnych „plam”. Płytki cementowe nadają się zarówno do elektrycznego ogrzewania podłogowego jak i ogrzewania zasilanego centralnym systemem. W przypadku ogrzewania elektrycznego w taryfie dzień/noc, dzięki akumulacji ciepła, podłogę można ogrzewać w godzinach, gdy prąd jest tańszy mając pewność, że poza tymi godzinami podłoga będzie nadal ciepła. Przewody grzewcze powinny być ułożone 5 mm pod płytkami.

Uwaga! Na żadnym etapie kładzenia, jak również podczas regularnego czyszczenia i konserwacji nie wolno stosować detergentów na bazie kwasów. Wszelkie wybielacze, chlor oraz domowe środki do czyszczenia sanitariatów trwale uszkadzają (plamią) powierzchnię płytki.

Dokładamy wszelkich starań, aby oferowane przez nas środki do impregnacji były jak najlepsze; należy jednak pamiętać, że nawet najlepiej zaimpregnowane płytki wystawione na długotrwałą ekspozycję środków plamiących, a w szczególności wina, kawy, herbaty, środków żrących czy soków z czasem przenikną przez warstwę impregnatu, stąd też zalecamy usuwanie powstałych zabrudzeń w jak najkrótszym czasie.

Narzędzia

Symulator układania płytek Kalkulator układania płytek

 

Dane techniczne Katalog płytek cementowych i aranżacji online

Ścieralność: 4 klasa (≤ 20 mm) 

Nasiąkliwość: 7,4 n Wm,a (%) ( w przypadku impregnacji wartosc nasiakliwosci spada wlasciwie do wartosci bliskich 0)
Płaskość: 0,00
Nacisk łamania: 1,7 kN; 
Nacisk zginania: 7,6 MPa, T
Odporność na uderzenia (spadanie): 600 mm
Absorpcja wody: 7,4 [ Wm,a (%)]
Antypoślizgowość: 44; 2 klasa

 


Porównanie jakości płytek cementowych

Bądź z nami na bieżąco!

Daj nam znać i wypełnij formularz kontaktowy, a my wyślemy na Twój adres domowy najnowszy katalog z produktami i gadżetami Kolory Maroka (link do formularza)

Śledź nas, oglądaj aranżacje, dowiaduj się pierwszy o wzorach, poradnikach, promocjach, a także bierz udział w konkursach na: