Co odróżnia płytki cementowe od ceramicznych

10410299_1003574579666668_1749413414259629879_nRosnąca popularność marokańskich płytek cementowych, wytwarzanych ręcznie w tradycyjnych manufakturach, sprawiła, że wielu producentów ceramiki zdecydowało się wypuścić na rynek gresy ze wzorami charakterystycznymi dla płytek cementowych. Co zyskujemy, a jak wiele tracimy, korzystając z podobnych zamienników?

Cementowe posadzki dywanowe to synonim elegancji, wyrafinowania i… długowieczności, która wynika nie tylko z ich odporności na ścieranie, ale przede wszystkim z faktu, że można je zeszlifować (sic!). Po ponownym zaimpregnowaniu odświeżonej powierzchni posadzka wygląda jakby była nowa nawet w wieku 150-ciu lat. Gres można tylko skuć. Tak, pod wieloma względami cementową posadzkę warto przyrównać do podłóg z materiałów naturalnych: pawimentu z marmuru lub granitu, bądź też parkietu z rzadkiego, twardego, szlachetnego gatunku drewna.

PorĘwnanie-powierzchnie-W-POZIOMIE

Wierzchnia warstwa płytki cementowej to właśnie zmielony na proszek marmur, rzeczne kamienie oraz mineralne pigmenty zespojone cementem w jednolitą masę. Dzięki starej technice łączenia tych surowców w prasie hydraulicznej (więcej o tym przeczytacie tutaj), płytki cementowe posiadają idealnie gładką, aksamitną w dotyku, matową powierzchnią, niemożliwą do uzyskania przy produkcji ceramiki, w tym gresu.

PorĘwnanie-pąytek-nad-blatem-W-PIONIEGresy bowiem to wypalona w wysokiej temperaturze glina, która zyskuje wzory poprzez nadrukowanie ich jeszcze przed procesem szkliwienia – w przypadku naruszenia szkliwa motywy dekoracyjne znikają w mgnieniu oka, a ceramiczna płytka traci swoje walory użytkowe. W płytce cementowej, liczącej sobie 150 mm, wierzchnia warstwa barwnego wzoru to 1/4 grubości kafelka, a tym samym jego integralna część.

IMG_6357

Odmienna technologia produkcji wpływa również na specyficzne cechy fizyczne porównywanych przez nas płytek: płytki cementowe mają doskonale proste brzegi, dzięki czemu jest możliwe układanie idealnych mozaiek dywanowych bez widocznej fugi (więcej na ten temat dowiecie się tutaj). Krawędzie płytek ceramicznych są natomiast zaokrąglone – z tego powodu ich powierzchnia wzdłuż szerokiej fugi jest lekko wypukła, a dywanowe kompozycje naruszone siatką linii. Światło, odbijające się od szkliwionej powierzchni i załamujące na fugach, jeszcze to wrażenie potęguje.

IMG_6377

Różnice między płytkami cementowymi a ceramicznymi są zatem widoczne już na pierwszy rzut oka: szlachetna matowa powierzchnia, ciężar gatunkowy, uniknięcie niezamierzonych – często szpecących, rozbijających kompozycję – podziałów, głębokie wysycenie kolorów, wyrafinowanie, indywidualizm,  contra… brak tych wyjątkowych walorów. Bo choć gresowe płytki ceramiczne są praktyczne i stosunkowo tanie, to nie sposób uzyskać przy ich użyciu wysublimowanych efektów dekoratorskich.

PorĘwnanie-dywanĘw-W-POZIOMIE

Powierzchnię posadzki cementowej można wielokrotnie wykańczać i to na wiele sposób, co w przypadku gresu, czyli podłogowej ceramiki, nie jest możliwe. Jeżeli płytki cementowe zostaną zaimpregnowane preparatem neutralnym, to stosując woski, można co kilka miesięcy zmieniać ich walor estetyczny: od połysku, przez satynę, po mat.

PorĘwnanie-szlachetnoėci-wyrazu

Wykończenie satynowe – lśniąca głębia koloru contra sprana jedwabna pościel:

Porównanie-dywanowych-w-korytarzu-2 (2)

Wykończenie matowe – wyrazistość wzoru contra drukowane znaczki:

Porónanie-posadzki-czarno-białej 2

Wykończenie z połyskiem – efekt olejowanego parkietu contra szklana tafla:

PorĘwnanie-poąysku

Co zatem łączy oba rodzaje płytek? Na pewno właściwości fizyczne: płytki cementowe posiadają 4. klasę ścieralności, czyli tę samą, co wysokiej jakości gres. Co zasadniczo je odróżnia? Naturalna elegancja! A jak w pierwszej kolejności o elegancji stroju świadczą buty, tak o klasie wnętrza pierwsza wypowie się zawsze… podłoga.

Gdybyście Państwo chcieli uzyskać więcej informacji, zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami!

Zdjęcia: Bartłomiej Wancerz, Rafał Luty, archiwum firmy, google

Summary
Data Opinii
Produkt
Płytki cementowe
Autor
51star1star1star1star1star

One thought on “Co odróżnia płytki cementowe od ceramicznych”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.