Płytki Cementowe – Poradnik od Ekspertów – Część 2 – Jak i po co preimpregnować płytki cementowe?

Preimpregnacja płytek cementowych, w porównaniu z impregnacją nie jest krokiem wymaganym przy montowaniu ich, jednak w niektórych przypadkach zaleca się przeprowadzenie takiego zabiegu. Przed podjęciem decyzji o tym, czy preimregnować płytki, trzeba się dowiedzieć, dlaczego warto to zrobić oraz jakie niesie to ze sobą ryzyko oraz korzyści.

Preimpregnacja płytek cementowych - nasączanie
Preimpregnacja płytek cementowych – nasączanie

W jakim celu wykonuje się hydroizolację płytek cementowych?

Przede wszystkim warto nauczyć się odróżniać preimpregnację płytek cementowych od hydroizolacji. Po ułożeniu płytek, przeważnie trzeba zastosować przenikliwy uszczelniacz betonu z uwagi na to, że beton sam w sobie charakteryzuje się strukturą porowatą. Taki uszczelniacz chroni przed olejem, kwasami lub wodą. Przyczyna, dla której wykonuje się preimregnację płytek, jest inna niż w przypadku opisanego powyżej procesu. Przede wszystkim dzięki zastosowaniu odpowiedniego preimpregnatu, zyskujemy płytki, które są oczyszczone z cementu, a także pozwalają się zdecydowanie łatwiej umyć.

Wałkowanie płytek cementowych
Wałkowanie płytek cementowych

Przyglądając się ukończonej powierzchni z płytek cementowych trudno sobie wyobrazić, jak mogło to wyglądać wcześniej. Jedynym sposobem, aby umieścić nadmiar cement w fudze, czyli tam, gdzie powinien się znajdować, jest wsmarowanie go w odpowiednie miejsce. Pracując z pokrytym delikatnym szkliwem kafelkiem, usunięcie nadmiaru cementu oraz wyczyszczenie płytki może być nie lada wyzwaniem. Co więcej, usunięcie cementu, który, jak już wspomniano, ma strukturę porowatą, jest bardzo żmudną i pracochłonną czynnością.

Wałkowanie płytek cementowych II
Wałkowanie płytek cementowych II

Korzyścią, płynącą z zastosowania impregnacji płytek, jest to, że oczyszczenie ich będzie zdecydowanie bardziej łatwe. Dzięki temu, można także dokładnie sprawdzić wszystkie płytki pod kątem zgodności kolorów oraz ewentualnych uszkodzeń jeszcze przed ułożeniem ich.
Minusem może być jedynie konieczność ostrożnego wypakowania każdej płytki z osobna. Poza tym, im bardziej się pracuje nad płytką, tym większe niebezpieczeństwo zniszczenia jej i dlatego też nie w każdym przypadku użycie środka do impregnacji jest rekomendowane. Warto brać to po uwagę, jeśli mamy do czynienia z płytkami bardzo starymi – kiedy powstawały, z pewnością nikt jeszcze nie słyszał o środkach do impregnacji.
W pewnych sytuacjach zaleca się użycie przenikliwego uszczelniacza betonu, ale można także skorzystać z bardziej ekologicznego produktu, jakim jest Fila PS87. Ponadto użycie impregnatu w formie nierozcieńczonej, jest tańsze niż korzystanie z uszczelniacza. W formie rozcieńczonej świetnie nadaje się do usuwania tłuszczu i brudu z płytek.

Preimpregnacja
Preimpregnacja

Jak używać preimpregnatu do płytek cementowych?

Aplikowanie substancji służącej do preimpregnacji płytek cementowych nie jest bardzo trudne. Jak już zostało powiedziane, dzięki temu można dokładniej przyjrzeć się płytkom i zweryfikować ich jakość.

Pierwszy krok to wyjęcie płytek z opakowania i ułożenie ich na paletach. Płytki należy ułożyć jedną obok drugiej tak, aby uzyskać odpowiednie połączenie wzorów i kolorów. To także pomoże w zabezpieczeniu płytek przed skapującymi kroplami cementu. Następnie należy nałożyć impregnat.

Preimpregnacja
Preimpregnacja

W dalszej kolejności trzeba niewielką ilość nierozcieńczonego preparatu umieścić w pojemniku i delikatnie rozetrzeć małą, miękką szmatką o wymiarach mniejszych niż płytka. Ten zabieg uchroni brzegi płytki przed zabrudzeniem.

Płytki cementowe - czyszczenie
Płytki cementowe – czyszczenie

Płytki cementowe ożywią każde wnętrze i nadadzą mu wyjątkowego charakteru. Płytki tego typu szczególnie nadają się do wykończenia pomieszczeń takich jak kuchnia lub łazienka oraz przedpokój bądź taras. Wnętrze zyska niepowtarzalną atmosferę oraz nieco egzotyczny urok.

Płytki cementowe po preimpregnacji
Płytki cementowe po preimpregnacji

 

Nasze preimpregnaty można znaleźć w sklepie w kategorii „Pielęgnacja”

Przejście do sklepu

Autor

p.michalski@kolorymeksyku.pl

Miłe i fachowe doradztwo dla wszystkich klientów sklepu Kolory Maroka. Na wszelkie pytania odpowie i doradzi pod: p.michalski@kolorymeksyku.pl +48 536 300 037

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.