Klasyczny anturaż i meble vintage oraz… posadzka z marokańskich płytek cementowych

Oryginalne marokańskie płytki cementowe z popularnym motywem "marokańskiej róży" w zestawie z rustykalnym kredensemKlasycystyczny anturaż i klasyki współczesnego wzornictwa, a wśród nich gwiazda, nie pozwalająca się przyćmić – oryginalna posadzka z płytek cementowych z tradycyjnym motywem „marokańskiej róży”… Historyczny apratament w Barcelonie, odrestaurowany z wielką klasą przez Meritxell Ribe, kryje w sobie niejedną niespodziankę

Eklektyczne mieszkanie w barcelońskiej dzielnicy Gracia, odrestaurowane i na nowo zaprojektowane przez Meritxell Ribé
Barcelona, rekonstrukcja i projekt wnętrza – Meritxell Ribé

Eklektyczny apartament, z wielkim zaangażowaniem przywrócony do dawnej świetności, znajduje się w barcelońskiej dzielnicy Gràcia. Choć to najmniejszy z dystryktów stolicy Katalonii, to posiada jedną z największych atrakcji turystycznych – Park Güell. Najbardziej fantazyjny ogród miejski świata został zaprojektowany przez samego Antonio Gaudíego, a mieszkańcy lokum przy ulicy Travessera mogą codziennie podziwiać go ze swoich okien.

Oryginalne marokańskie płytki cementowe z popularnym motywem "marokańskiej róży"
Oryginalne marokańskie płytki cementowe z popularnym motywem „marokańskiej róży” w industrialnej kuchni

Ale to nie najbardziej choćby godna pozazdroszczenia panorama zainteresowała nas w tym apartamencie – zrobiły to przepiękne (oryginalne!) kafle cementowe z epoki, zachowane i z wielką starannością odrestaurowane, jak i całe lokum, przez architektkę Meritxell Ribé. Ta niewielka  rozeta to jeden z najbardziej znanych motywów, który na własny użytek – a także na użytek klientów sklepu KOLORY MAROKA – nazwaliśmy marokańską różą.

Oryginalne marokańskie płytki cementowe z popularnym motywem "marokańskiej róży" w zestawie z rustykalnym kredensem
Oryginalne marokańskie płytki cementowe z popularnym motywem „marokańskiej róży” w zestawie z rustykalnym kredensem
Płytki cementowe z motywem "marokańskiej róży" dostępne w sklepie Kolory Maroka
Płytki cementowe z motywem „marokańskiej róży” dostępne w sklepie Kolory Maroka

Meritxell uczyniła z niej gwiazdę, pozwalając błyszczeć na tle zachowanych elementów historycznego wystroju: neoklasycystycznych kominków, eleganckich wysokich drzwi, sklepionych sufitów i rzeźbionych gzymsów. Architektka z nostalgią, jaką darzy się doskonałe projekty XX-wiecznego  designu, wprowadziła do salonu i gabinetu autentyki spod ręki mistrzów. W kuchni udało jej się połączyć ogień i wodę: styl industrialny w postaci zaawansowanej automatyki domowej z rustykalnym, etniczny (kafle!) z vintagem.

Barcelona chair (1929r.) zaprojektowane przez jedną z największych sław architektury i dizajnu - a jest nią oczywiście Ludwig Mies van der Rohe
Barcelona chair (z lewej strony zdjęcia) zaprojektowane w roku 1929 przez jedną z największych sław architektury i dizajnu –  Ludwiga Miesa van der Rohe

„Nie wyobrażam sobie przestrzeni bez dobrego rozplanowania i fantastycznej inscenizacji – mówi partner projektantki, a jednocześnie jej wspólnik, Josep Puigdomènech. – Musisz oglądać film swojego życia w środowisku, które sprawia, że twoje oczy stają się spokojne.”

Założeniem renowacji było przywrócenia blasku oryginalnym elementom wystroju
Założeniem renowacji było przywrócenia blasku oryginalnym elementom wystroju
Współczesne dodatki
Współczesne dziergane pufy

Nowoczesny eklektyzm, w opozycji  do tradycyjnego, znanego z wykładów historii sztuki na temat wnętrz i architektury drugiej połowy XIX. wieku, nie zadowala się już swobodnym łączeniem stylów historycznych.

Jak tu bowiem powściągnąć wodze wyobraźni, mając w zasięgu ręki doskonałe w formie i perfekcyjne w pełnieniu swojej funkcji meble i akcesoria  klasyków XX-wiecznego wzornictwa przemysłowego?

Jak się oprzeć uwodzicielskiej mocy współczesnych projektów, często szalenie zabawnych i daleko wychodzących naprzeciw oczekiwaniom odbiorców?

Klasycystyczny anturaż i klasyki współczesnego wzornictwa, a wśród nich niejedna niespodzianka...
Klasycystyczny anturaż i klasyki współczesnego wzornictwa, a wśród nich niejedną niespodzianka…

„Ważne jest, aby nie stracić cierpliwości i wierzyć w to, co robisz, a później przedstawić projekt w bezpieczny sposób. Jeśli klienci pozostają otwarci na ciebie z każdym calu, to praca zakończy się sukcesem – mówi Meritxell Ribe.”

Ikoniczna lampa Zettel'z 5, do której samemu można przyczepiać karteczki niczym do tradycyjnego drzewka życzeń. Zaprojektował ją niemiecki dizajner Ingo Maurer.
Ikoniczna lampa Zettel’z 5, do której samemu można przyczepiać karteczki niczym do tradycyjnego drzewka życzeń. Zaprojektował ją niemiecki dizajner Ingo Maurer.
Kultowa lampka Panthella (Panthella Table Lamp) została zaprojektowana w 1971 przez duńskiego dizajnera Vernera Pantona
Kultowa lampka Panthella (Panthella Table Lamp) została zaprojektowana w 1971 przez duńskiego dizajnera Vernera Pantona

Dzisiaj można zestawiać wszystko ze wszystkim, co jednych uskrzydla, innych zaś onieśmiela. Aby uniknąć ryzykownej brawury, czy zupełnie zbędnych uprzedzeń, warto zaufać klasykom i studiować prototypy mistrzów.

Modele mebli, które przetrwały próbę czasu i weszły do panteonu wzornictwa, są określane mianem vintage, jak pochodzące z doskonałego rocznika wino.

Zyskały nie tylko poczesne miejsce w muzeach designu, ale również szansę na drugą młodość (często z trzeciej ręki – wypatrzone i zakupione na pchlich targach, po czym godnie odrestaurowane) w zwykłych domach.

Eames Lounge Chair Wood (z lewej strony zdjęcia) powstały w roku 1945 jako projekt pary dizajnerów Charles and Ray Eames
Eames Lounge Chair Wood (na dole zdjęcia) powstały w roku 1945 jako projekt pary dizajnerów Charlesa and Ray Eamesów

„Kocham pracować dla ludzi, którzy lubią dobre wnętrza, a wrażliwi pozostają zwłaszcza na światło, angażując wszystkie zmysły, by nim się cieszyć – zwierza się Ribe.”

Ikony designu zaprojektowane przez Charlesa i Ray Eamesów - krzesło i fotel na biegunach z serii Eames Plastic oraz fotel mobilny z serii Eames Aluminium
Ikony designu zaprojektowane przez Charlesa i Ray Eamesów – krzesło i fotel na biegunach z serii Eames Plastic oraz fotel mobilny z serii Eames Aluminium

„Jestem marzycielką i romantyczką, jest w tym nawet odrobina melancholii, więc bujam w obłokach, myśląc o tym, co się wydarzyło, sytuacjach i zdarzeniach, które mnie poruszyły. W tym momencie przypominam sobie tych wszystkich ludzi, którzy podczas kreowania wnętrza są zawsze po mojej stronie… To jak przyjemne przebudzenie – kontynuuje Ribe.”

Ikoniczna lampa stołowa (AJ Table Lamp) zaprojektowana w 1960 roku przez Arne Jakobsena, duńskiego projektanta, dla SAS Royal Hotel w Kopenhadze
Ikoniczna lampa stołowa (AJ Table Lamp) zaprojektowana w 1960 roku przez Arne Jacobsena, duńskiego projektanta, dla SAS Royal Hotel w Kopenhadze

„Dzień przed oddaniem projektu, powinienem powiedzieć: spokój, spokój, ale nie umiem. Jestem bardzo wymagająca wobec siebie, a perfekcjonistka w środku nie pozwala mi być cicho. Ale kiedy wszystko dobiegnie końca, jestem szczęśliwy jak kuropatwa! Warto było!”

Lampa stołowo Atollo (Atollo Table Light - z lewej strony zdjęcia) została zaprojektowa w 1977 przez Vico Magistretti.
Lampa stołowo Atollo (Atollo Table Light – z lewej strony zdjęcia) została zaprojektowana w 1977 przez Vico Magistretti’ego.

Krojona kapusta to wdzięczny temat nie tylko dla fotografa, ale również dla zdolnego video grafika – zobaczcie błyskotliwy teledysk Carla Pendle’a:

„W czasie pracy nad projektem, który trwa parę miesięcy, często tworzymy się silna więź, która wciąż istnieje, gdy remont dobiegnie końca… Jedna z klientem powiedziała mi: i co teraz? Przyzwyczaiłam się do rozmów z tobą… To jak w związku, który trzeba zatrzymać, a po prostu tego nie chcesz, więc kontynuujesz przyjaźń i jesteś tym zachwycony.”

Oryginalne sklepione sufity w XIX-wiecznej kamienicy
Oryginalne sklepione sufity w XIX-wiecznej kamienicy

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu KOLORY MAROKA,  szczególnie polecając niezwykle atrakcyjny i popularny wzór marokańskiej róży!

Zródło: archiwum Meritxell Ribé

Summary
product image
Author Rating
1star1star1star1star1star
Aggregate Rating
5 based on 1 votes
Brand Name
Płytki cementowe
Product Name
Płytka cementwa FRAN
Price
pln 560
Product Availability
Available in Stock

One thought on “Klasyczny anturaż i meble vintage oraz… posadzka z marokańskich płytek cementowych”

  1. własnie zatsanawiało mnie to jak ten wzór sie nazywa,a to jets po prostu marokańska różna, piękne one sa, myślę, ze nie jedna osoba chciałaby mieć takie wnętrza u siebie i codziennie przenosić się myślami do takich wspaniałych krajów. Podoba mi sie połączenie tych kolorów z biały mi wnętrzami, można dzięki temu wyeksponować te wzory.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.