Marokańska ceramika – cechy charakterystyczne

Wyroby ceramiczne towarzyszyły ludzkości już od zarania dziejów. Początkowo służyła ona jako garnki czy też akcesoria do przechowywania jedzenia i wody, dzięki którym egzystencja była znacznie łatwiejsza. Z czasem jednak odkryto kolejną funkcje ceramiki – funkcję dekoracyjną. Pojawiało się coraz więcej ozdób (wazony, płytki dekoracyjne, piękne zastawy).

Marokańskie wyroby ceramiczne
Marokańskie wyroby ceramiczne

Istnieją różne rodzaje marokańskiej ceramiki. Główny podział to umywalki nieszkliwione oraz szkliwione, mające walory ozdobne. Przykład jej zastosowania to ozdobne talerze, a także misy.

Popularność zdobyły marokańskie płytki, które są znakomitym dodatkiem do kuchni. Wiąże się to również z przekonaniem tamtejszych mieszkańców, iż pięknie zdobiona ceramika odstrasza także duchy i złe moce. Jej walory dostrzegł także rząd Maroka zlecając dekorację przestrzeni publicznej w tradycyjne staromarokańskie wzory.

Marokańska ceramika jest obecna w tamtejszych domach, meczetach czy też fontannach bądź kominkach. Dominują  barwy niebieskie i białe, a także geometryczne kształty oraz motywy florystyczne.

Ceramika z Maroko
Ceramika z Maroko

Ceramika jest unikalna, gdyż na jej końcowy efekt wpływa z znacznym stopniu proces wypajalnia. W zależności od temperatury i rodzaju pieca możemy otrzymać różne efekty.

 

 

Jeśli chcą Państwo zobaczyć więcej produktów marokańskich artystów, zapraszamy do naszego sklepu internetowego!

 

 


Autor

Krzysztof

Kolory Maroka - ręcznie malowane umywalki ceramiczne, płytki oraz baterie wprost z Maroka. W asortymencie mamy także ręcznie kute umywalki oraz mydelniczki rodem ze słonczego Maroka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.