Dom letniskowy na fińskim archipelagu – taki temat wybrała Anna Mazanek ze studia projektowego BIG IDEA dla swojej pracy dyplomowej. W modernizacji obiektu Villa Mecklin wykorzystała cementowe płytki FRANK ze sklepu Kolory Maroka

Zachwycił mnie oryginalny kształt budynku, ogromny taras z paleniskiem na środku, wszechobecne drewno, dach z blachy falistej oraz konstrukcja zawieszona na skale – tak o Villi Mecklin mówi Anna Mazanek ze studia projektowego BIG IDEA. Swoją pracę dyplomową w Szkole Wnętrz i Przestrzeni, należącej do Krakowskich Szkół Artystycznych, której tematem był Projekt wnętrza domku letniskowego, postanowiła rozszerzyć o modernizację tego obiektu: przeprojektować bryłę, zachowując charakterystyczne elementy konstrukcji oraz stworzyć całkowicie nowe wnętrza.

Villa Mecklin, która wzbudziła duże zainteresowanie w środowisku architektów, znajduje się na wyspie Mustaluoto, należącej do malowniczego archipelagu na południu Finlandii: na wschodzie, tuż przy granicy z Rosją. Surowa przyroda, morska bryza i niemal bezludne tereny to doświadczenie powszednie dla Finów. Mimo to także oni pragną mieć swój własny dom odosobnienia na lato.

Historię powstania obiektu wyróżnia nietypowa relacja między inwestorem, a biurem projektowym. Otóż, wyspa, będąca własnością prywatną, nie miała, prócz dużej sauny nad brzegiem morza, żadnej praktycznie zabudowy. Brak ifrastruktury stanowił wyzwanie dla krótkich wypraw survivalowych, w czasie dłuższych pobytów nie było już tak atrakcyjnie.

Zaprzyjaźnieni z właścicielem wyspy architekci z pracowni Huttunen Lipasti Pakkanen Arkkitehdit / Architects podróżowali wczesną wiosną 2004 r. po zamarzniętych wodach Zatoki Fińskiej. Wtedy narodził się pomysł – a może potrzeba? – zbudowania wygodnego domu letniskowego, który stałby się przystanią zarówno dla radziny, jak i przybywających doń gości.

Topografia Mustaluoto była dość zachęcająca: od północy skalisty przylądek osłaniał przystań jachtową, położoną na wschodnim brzegu wyspy. Po stronie zachodniej, w wąskiej dolinie na szczycie wzgórza, rosły wysokie drzewa, które mogłyby osłaniać przyszły dom. To ważne o tyle, że pozostała rośliność wokół jest niska i składa się głównie z mchu, wrzosów oraz krzaków jałowca. Stąd także rozciągają się wspaniałe widoki i długie perspektywy.

Możliwość obcowania z dziką przyrodą i pełne wykorzystanie warunków naturalnych okolicy to dwie najważniejsze kwestie, którymi kierowano się w czasie podejmowania decyzji na temat ulokowania budynku. Na miejsce pod budowę domu wyznaczono nieckę skalną na szczycie wybranego wcześniej wzgórza. Bryła domu wraz tarasem miały tworzyć jeden, prosty i czytelny geometrycznie, kształt.

Od samego początku prace nad projektem odbiegały od rutynowego procesu kreślenia planów na monitorze komputera. Koncepcja rodziła się w terenie: budynki stawiano powoli, dzięki czemu architekci mogli analizować w praktyce detale konstrukcyjne i na miejscu je rozwijać. Wolny czas spędzali na łowieniu ryb, korzystaniu z sauny, czy po prostu wypoczywając.

Do pracy nad domem nie zatrudniano profesjonalnym ekip wykonawczych, większość prac przeprowadzono w tzw. własnym zakresie. Podpisany kontrakt z klientem, czy gotowe rysynki robocze nie były konieczne, ponieważ wszystkie problemy budowlane były rozwiązane na miejscu, w trakcie konkretnych działań. Było to o tyle łatwiejsze, że wszystkie zaprojektowane elementy domu (od koncepcji ramowej po najmniejsze detale) miały być jak najprostsze.

Materiały wykończeniowe użyte w projekcie ściśle współgrają z otoczeniem, ponieważ do jego budowy wykorzystano lokalne surowce: przede wszystkim nieprzetworzone, naturalnie drewno o szarym odcieniu, ale też blachę falistą. 70-metrowy dom był gotowy do użytkowania w 2008 roku.

Jednym z głównych elementów zewnętrznych domu jest obszerny taras, osadzony na zboczu góry. Z dwóch stron osłaniają go ściany boczne, które łączą się z budynkiem w jedną zgeometryzowaną bryłę. Po środku tarasu znajduje się nisza, przeznaczona na palenisko. Jeśli ogień nie jest zapalony, a właz zamykający „kominek” jest na swoim miejscu, to można swobodnie korzystać z całego tarasu, który wygląda jakby był pokryty jednolitym parkietem.

Na nowo została zaprojektowana bryła domu: do części mieszkalnej dodano garaż. Zwiększyła się kubatura, co wpłynęło na zmiany wewnątrz budynku. Głównym założeniem przy projektowaniu wnętrza było pozostawienie jak największej ilości przestrzeni otwartej.

Jedynymi zamkniętymi pomieszczeniami są sypialnia oraz łazienka, usytuowane na parterze. Pomieszczenia zostały projektowane w stylu industrialnym. Użyto prostych w kształcie mebli oraz dodatków. Drewno nadało spójności i charakteru. Pozostałe materiały wykończeniowe to głównie beton i płytki cementowe.

Na płytki cementowe Frank ze sklepu Kolory Maroka zdecydowałam się, ponieważ chciałam, aby delikatny motyw roślinny pojawił się również we wnętrzu domu – opowiada Anna Mazanek ze studia projektowego BIG IDEA. – Te płytki nadawały się do tego znakomicie. Piękny, prosty i subtelny wzór z motywem listków idealnie pasował do mojej koncepcji wnętrza.

BIG IDEA, studio projektowe to pracownia architektury wnętrz o sobie: Jesteśmy młodą firmą funkcjonującą od 2014 r. Nasze projektowanie ukierunkowane jest głównie na funkcjonalność, prostotę i dobry design. Dla nas mniej znaczy więcej! Nie boimy się wyzwań, a do każdego projektu podchodzimy indywidualnie, z pasją i pełnym zaangażowaniem.

Funkcjonalność: Wygodne rozplanowanie przestrzeni to podstawa komfortowego mieszkania. Dlatego każdy projekt jest przez nas „szyty na miarę” i dostosowany do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Funkcjonalność i ergonomia to najważniejsze zasady projektowania.


Prostota: Proste wnętrze, nie znaczy nudne… Dlatego dla nas mniej znaczy więcej! Stawiamy na prostotę i naturalność, głównie w projektowaniu mebli oraz dobieraniu elementów wykończeniowych. Kochamy naturalne materiały, takie jak drewno, kamień, beton.

W zakres oferty firmy wchodzi kompleksowe projektowanie i aranżacja wnętrz mieszkań, apartamentów, domów oraz projekty poszczególnych pomieszczeń. Oferta obejmuje także projekty wnętrz biurowych, salonów sprzedaży, sklepów oraz innych obiektów handlowo-usługowych, gabinetów kosmetycznych i stomatologicznych, restauracji, kawiarni, barów, SPA i hoteli.

Oferujemy pomoc przy zakupie nieruchomości, przygotowanie nieruchomości pod sprzedaż lub wynajem, stylizacje wnętrz do sesji zdjęciowych, projektowanie scenografii oraz obiektów wystawienniczych. W ramach wykonywania projektu oferujemy pomoc fachowców, z którymi na stałe współpracujemy. Możemy polecić sprawdzone firmy remontowe, stolarskie oraz dekoratorskie. Tworzymy również profesjonalne wizualizacje 3D wnętrz oraz mebli do katalogów dla firm, instytucji oraz osób indywidualnych. Działamy w Bochni i w Krakowie. Zapraszamy do kontaktu!

Zapraszamy do sklepu KOLORY MAROKA zarówno po płytki cementowe, jak i ceramiczne, marokańskie, ręcznie malowane umywalki oraz baterie retro!






Bardzo wartościowy wpis. Od siebie bym tylko dodał jak ważne jest bezpieczeństwo i odpowiednie zabezpieczenie naszego domu. Sam już kilkukrotnie musiałem wymieniać zamki w drzwiach, zwłaszcza wtedy, gdy miałem na to najmniej czasu, np. spiesząc się do pracy.